
Fordi vi bruger computerprogrammer i undervisningen, har vi gode muligheder for at give dig udfordringer lige netop på dit niveau og i dit tempo. Måske lærer du bedst ved at have ro til at blive ved det samme matematikproblem, til du har forstået det hundrede procent? Eller måske har du brug for mere udfordring, end du er vant til at få i normal klasseundervisning? I begge tilfælde er undervisningsprogrammerne en hjælp, fordi de tilpasser sig efter dig.
Faglighed
Vores mål er, at du på Efterskolen Epos kommer til at lære mere, end du ville have gjort i folkeskolen. Vi er optimistiske omkring det mål, for vi tror på, at du lærer bedst, når du har det sjovt imens. Undervisningen leder frem mod folkeskolens afsluttende prøver.
Lær at lære
På Epos vil du blive trænet i metoder til at optimere din evne til at lære. Du vil lære at sætte dig mål og finde den indre motivation. Og du vil lære om, hvad din hjerne behøver for at udvikle sig.
Vil du vide mere?
Gå på opdagelse her på siden, og få nyheder om Epos ved at ‘like’ vores facebookside.
