Skriv dig op til Epos

Hvis man gerne vil gå på Efterskolen Epos, skal man følge disse tre trin:

Trin 1

Udfyld formularen ‘skriv dig op, trin 1’, som du finder nederst på denne side. Dette er gratis og uforpligtende for begge parter. 

Trin 2

Hvis I allerede nu føler jer ret sikre på, at Epos er den rette skole for jeres barn, så kan I reservere plads på Epos ved at indbetale indskrivningsgebyr på 1500 kr. og udfylde den udvidede indskrivningsformular: Skriv dig op, trin 2. (Af administrative grunde bliver vi nødt til at bede jer om at give os nogle af de samme informationer i begge formularer).

Trin 3

Tilmeld jer til en af vores camps! Vi beder alle potentielle elever deltage på en camp inden optagelse på Epos. Så kan vi, de unge, og I som forældre nemlig gensidigt vurdere, om Epos er det rigtige tilbud til jeres barn. Vi holder camps i de fleste ferier, og en camp er den bedste måde at vurdere, om Epos er den rigtige skole for én. Man bestemmer selv hvilken af vores camps man deltager i, og mange  af vores elever vælger at deltage i mere end én. Vi anbefaler dog særligt vores Epos camps i vinterferien og efterårsferien, da disse camps vil give det bedste indblik i livet på Epos. Det næste I skal gøre, er derfor at tilmelde jeres barn til en camp! (Klik på dette link for at læse mere om vores camps og tilmelde jer).

Først efter eleven har deltaget i en camp foretager vi den helt endelige bekræftelse af indskrivningen. Hvis der er et godt match mellem eleven og Epos, så får I en mail, der beskriver det videre forløb frem til skolestart. Hvis I eller vi umiddelbart efter campen vurderer, at Epos alligevel ikke er den rigtige skole for jer, får I hele indskrivningsgebyret tilbage (Husk at I skal have foretaget en trin 1 indskrivning inden campen, hvis I gerne vil have, at vi under campen vurderer, om Epos og jeres barn er et godt match.)

NB: Som elev skal man skal have mod på at kaste sig ud i rollespil:
Meget af vores undervisning foregår gennem rollespil, og det er derfor afgørende, at man som elev har mod på at kaste sig ud i det. Hvis man f.eks. er rendyrket gamer eller cosplayer, men ikke har lyst til at kaste sig ud i rollespil/improteater, så er Epos ikke et godt match. Brug vores camps til at finde ud af, om rollespil er noget for dig. 

Har I hørt om Østerskov Efterskole?
Hvis I ikke er sikre på om Efterskolen Epos er det helt rigtige, henviser vi til vores gode søster-skole Østerskov Efterskole, som også underviser gennem leg og spil.

Jeg er klar til at skrive mig op til Efterskolen Epos!
Dejligt! Påbegynd indskrivningen til Efterskolen Epos nu ved at
udfylde formularen ‘Skriv dig op, trin 1’. Dette er ikke bindende.


Er der ledige pladser til næste årgang, dvs. 2020/2021?

Opdatering 26/5 2020

Vi har stadig få pladser tilbage i 8. klasse og 9. klasse til det kommende skoleår, så skynd jer at udfylde skriv dig op trin 1 og trin 2 og skrive en mail til esben@efterskolen-epos.dk , hvis I vil have en chance for at jeres barn kan starte på skolen efter sommerferien. Når pladserne er fyldt, laver vi en venteliste efter ‘først til mølle’ princippet. For at komme på venteliste skal man gøre det samme som ovenfor.
 
Vi har nu fyldt begge vores 10. klasse, men det er stadigt muligt at skrive sig på venteliste, hvis der er nogle, der skulle springe til. Skriv til esben@efterskolen-epos.dk, hvis I er interesseret i at komme på venteliste til 10. klasse.